Pjevačka grupa „Darovi Svetog Jovana Vladimira“ nastupila u Beogradu

You are currently viewing Pjevačka grupa „Darovi Svetog Jovana Vladimira“ nastupila u Beogradu

Povodom jubileja 15 godina djelanja izdavačke kuće „Čuvari“ iz Beograda, 11. oktobra 2024. godine, u beogradskoj „MTS dvorani“, bivšem „Domu sindikata“, upriličeno je jedinstveno duhovno-kulturno veče. Uz jeromonaha Rafaila Boljevića, igumana manastira Podmaine, pjevnicu pri Hramu Svetog Save na Vračaru, grupu „Pirg“ i Nebojšu Mastilovića, među učesnicima se, na poziv osnivača, vlasnika i urednika ove ugledne kuće, Dejana Pavlovića, našla i Pjevačka grupa „Darovi Svetog Jovana Vladimira“ iz Bara.

Ova grupa, koja je prije gotovo tri decenije osnovana blagoslovom blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija, djeluje pri Sabornom hramu Svetog Jovana Vladimira, a predvodi je barska vjeroučiteljica Slavica Orlandić. Tokom dugogodišnjeg rada, kroz nju je prošlo više članova, ali se grupa uvijek trudila da se rukovodi riječima kojima ih je mitropolit Amfilohije još prvog dana utemeljio: „Pjevajte Bogu i rodu“.

U prepunoj sali, u duhu sabornosti i bratske ljubavi, u atmosferi više liturgijskoj nego koncertnoj, „Darovi Svetog Jovana Vladimira“ nastupili su sa dvanaest članica, među kojima su bile i polaznice vjeronauke za djecu. Predstavile su se sa tri pjesme, od kojih dvije autorske, „Radosna tuga“ i „Svetorodna loza“, i pjesmom Svetog Nikolaja Žičkog „Na greši, dete“, koju su, takođe, obukle u novo muzičko ruho.

Pored nastupa, koji je bio povod za dolazak u Beograd, ovo je bilo i svojevrsno pokloničko putovanje, koje je, može se reći, proteklo pod omoforom i blagoslovom Svetog Save. Grupa, praćena nekolicinom prijatelja, krenula je 10. oktobra mini-busom od barskog Sabornog hrama, zaustavivši se u manastiru Mileševi, gdje se, pored mnogih drugih svetinja, među kojima su i mošti Svetog kralja Vladislava, ktitora manastira, čuva i kivot u kojem su vjekovima počivale mošti Svetog Save, prije nego što su 1594. godine spaljene na Vračaru. Narednog dana, u prijepodnevnim časovima, za grupu je, ljubavlju Rajne Pavlović, Dejanove supruge i članice svetosavske pjevnice, u Beogradu organizovan obilazak Hrama Svetog Save na Vračaru. Istoga dana, u beogradskoj Sabornoj crkvi, članice grupe su se poklonile i moštima Svetog Stefana Štiljanovića, kneza paštrovskog, kome je i posvećena jedna od pjesama iz njihovog repertoara, čime je radost susreta sa svetiteljem bila još veća. Nakon nastupa u „MTS dvorani“, u sali crkve Vaznesenja Gospodnjeg za sve učesnike upriličena je večera, tokom koje je, u atmosferi duhovne radosti, barska grupa, takođe, izvela nekoliko pjesama.

Narednog dana, u društvu članova „Čuvara“ i protojereja Pantelejmona sa Kipra, Barani su se uputili ka Manastiru Središte kod Vršca, gdje je ih je dočekao nastojatelj, arhimandrit Nektarije. Svetom Liturgijom, uz sasluženje domaćina i nekolicine sveštenika, načalstvovao je iguman podmainski Rafailo, nakon čega je za sve goste pripremljena trpeza ljubavi. Radost ovog sabranja bila je upotpunjena saznanjem da je ova sveta obitelj posvećena ikone Presvete Bogorodice Trojeručice, koju je Sveti Sava iz Svete zemlje donio u manastir Hilandar, čime je potvrđeno osjećanje da je cijelo putavanje proteklo pod duhovnim pokroviteljstvom prvog arhiepiskopa i najvećeg svetitelja srpskog.

Zablagodarivši domaćinima, o. Nektariju i Dejanu i Rajni Pavlović sa njihovom duhovnom porodicom, grupa se, duhovno ukrijepljena, uputila ka Baru.

sveštenik Aleksandar Orlandić