U periodu od 17. do 22. maja ove godine kulturno-umjetnička društva „Sveti Jovan Vladimir“ iz Bara i „Sveti Nikola“ iz Ulcinja, sa blagoslovom mjesne Crkve kojom predstoji protojerej-stavrofor Slobodan Zeković, boravila su u Republici Grčkoj.
Povod posjete ovoj bratskoj zemlji jeste dvostruk: upoznavanje i druženje sa tamošnjim kulturno-umjetničkim društvima i obilazak svetinja i znamenitosti.
Prvog dana boravka u Grčkoj, u subotu 18. maja, dva KUD-a nastupila su u opštinskom parku grada Nause zajedno sa domaćim KUD-om „Arapica“. Na radost i oduševljenje prisutnog naroda, domaćini i gosti su izveli spletove igara iz svojih krajeva. Posebnu čast činilo je prisustvo gradonačelnika Nause Nikosa Kucojanisa koji se po završenom nastupu zadržao u dužem razgovoru sa gostima njegovog grada. U popodnevnim časovima, dva primorska KUD-a posjetila su Verginu i u njoj dva značajna muzeja: Muzej carskih grobova u kome se nalazi grob Filipa makedonskog i ostalih makedonskih careva i Policentrični muzej sa postavkom vrijednih predmeta iz epohe makedonskog carstva.
Drugog dana boravka u nedelju 19. maja članovi KUD-ova uzeli su učešće u Božanstvenoj liturgiji u Hramu Svetog Elefterija u mjestu Episkopi, nedaleko od Nause, gdje su bili srdačno dočekani od strane mjesnog paroha arhimandrita Mojsija Sangasa i njegove liturgijske zajednice. Svojim gostima otac Mojsije sa svojom Sveštenom pjevnicom prepustio je veliki dio liturgijskih pjevanja, te su djeca pjevala crkvene himne na svom srpskom jeziku. Simbol vjere i Oče naš su se pročitali najprije na grčkom a potom na srpskom jeziku, kao najopipljiviji izraz zajedništva i najsrdačnijeg gostoprimstva. Po završenoj Evharistiji, na mjesnom trgu kod spomenika postradalima u genocidu nad Grcima u Maloj Aziji i Pontu 1922. godine, odslužen je pomen za 352.000 ubijenih Grka. Nakon pomena uslijedilo je zajedničarenje za trpezom ljubavi koju je za svoje goste pripremila zajednica Hrama Sv. Elefterija na čelu sa ocem Mojsijem. U prvom dijelu popodnevlja realizovana je posjeta radionici za izradu nošnji u Nausi, koja je ujedno i Spomen kuća koja čuva stare predmete vezane za običaje folklora u Nausi iz raznih istorijskih perioda, naročito iz doba turkokratije. U drugom dijelu popodnevnja oba crkvena KUD-a bila su gosti KUD-a „Janicari ke Bules“ u Nausi te su tom prilikom održali zajedničku probu.
Treći dan u Grčkoj, 20. maj, započeo je posjetom najstarijoj gimnaziji u Nausi, gdje je direktor škole povodom posjete njihovom gradu dodijelio oboma KUD-ovima prigodnu plaketu za iskazanu bratsku ljubav. Nakon toga posjećen je Manastir Bogorodice Dovra kod Verije, koji je biser oblasti Imatije. Manastir već dvadeset godina, pored čudotvorne ikone Bogorodice Dovra, čuva dio moštiju Svetog Luke Krimskog u čije se ime podiže velelepni hram u manastirskom kompleksu.
Iz Verije put se nastavio prema planini Olimp, u čijem se podnožju nalazi manastir Svetog Dionisija Olimpskog, gdje je nakon poklonjenja svetinji grupa uživala u panoramskom pogledu na solunski zaliv i mjesta koja ga čine. Po spuštanju sa Olimpa, napravljena je višesatna pauza na obali grada Katerini.
Četvrtog i posljednjeg dana, 21. maja, članovi KUD-ova poklonili su se grobu starca Pajsija Svetogorca u Manastiru Svetog Jovana Bogoslova u mjestu Siroti kod Soluna. Po dolasku u Solun, posjećeno je srpsko vojničko groblje – Zejtinlik, Bazilika Svetog Dimitrija Mirotočivog u kojoj se čuvaju njegove mošti, Crkva Svete Sofije – Božije Premudrosti i Manastir Svete Teodore. Slobodno vrijeme koje je uslijedilo mnogi su iskoristili da obiđu još po neku svetinju ili znamenitost ili da uživaju u ljepoti saprestonice, drugog grada po veličini u Grčkoj. U kasnim večernjim časovima iz grada Svetog Dimitrija krenulo se nazad, svojim domovima u Crnu Goru.
U dugom sjećanju svih članova folklornih zajednica Bara i Ulcinja, ostaće gostoljublje svih onih sa kojima su se susreli prilikom boravka u Grčkoj, otvorenost srca i raširene ruke jednovjernoj braći. Upućeni poziv domaćinima da posjete Bar i Ulcinj budi nadu da će se druženje nastaviti na slavu Božiju, a na radost ljudsku.
Tekst: Vasilije Uskoković


